Najważniejsze informacje o maskach przeciwgazowych

Maski przeciwgazowe stanowią jeden z elementów indywidualnej ochrony w przypadku skażenia lub zadymienia powietrza. Użycie maski może być konieczne w zaskakujących i trudnych do przewidzenia sytuacjach, dlatego warto zapoznać się z procedura postępowania w przypadku zagrożenia, aby uniknąć wpadnięcia w panikę.

Co należy wiedzieć o maskach przeciwgazowych?

Maska przeciwgazowa (https://www.hobby4men.com/turystyka-i-survival/maski-ochronne-i-przeciwgazowe.html) spełni swoje zadanie tylko wówczas, gdy będzie w pełni sprawna i gdy zostanie prawidłowo założona. Maska, która od wielu lat leży nieużywana może być już nieodpowiednia do użycia. Niestety w sytuacji zagrożenia uszkodzony element nie zadziała tak jak powinien, co może doprowadzić do tragicznych konsekwencji. Dlatego maski przeciwgazowe musza być regularnie sprawdzane pod względem szczelności oraz różnych uszkodzeń mechanicznych. Sprawdzoną maskę trzeba złożyć i trzymać w łatwo dostępnym miejscu.

Jak zakładać maskę przeciwgazową?

Kolejnym ważnym aspektem jest przećwiczenie prawidłowego zakładania oraz zdejmowania całej odzieży ochronnej. W sytuacjach zagrożenia życia bardzo łatwo jest wpaść w panikę, która uniemożliwi racjonalne działanie. Wcześniejsze przećwiczenie pewnych zasad daje szansę na prawidłową reakcję w trudnych momentach. W przypadku alarmu maskę należy wyciągnąć z opakowania i rozciągnąć dłońmi na boki. Następnie należy zacząć jej zakładanie od brody i przesuwać się ku górze. Po zrobieniu wydechu maskę można ściśle przyłożyć do twarzy. Teraz można zrobić wdech i kontynuować spokojne oddychanie.

Najpopularniejsze rodzaje masek przeciwgazowych

Najczęściej używane są maski zakrywające całą twarz. Dzięki takiej budowie chronione są nie tylko nos i usta, ale również oczy. W maskach filtracyjnych powietrze pobierane jest z otoczenia i przechodzi proces filtracji. Natomiast w przypadku masek izolacyjnych tlen podawany jest ze specjalnej butli połączonej wężykiem z maską. Maska przeciwgazowa izolacyjne ma lepszą skuteczność, ponieważ nie dopuszcza do przedostania się szkodliwych substancji do układu oddechowego. Maski przeciwgazowe filtracyjne powinny być używane tylko w razie nagłej konieczności oraz tam, gdzie wiadomo, że w stu procentach spełnią swoje zadanie.

Z czego wytwarzane są maski przeciwgazowe?

Nowoczesny sprzęt służący do ochrony indywidualnej wytwarzany jest z wysokogatunkowych materiałów, które zapewniają pełne bezpieczeństwo. Maski produkowane są z silikonów lub gum, które szczelnie przylegają do twarzy. Maski mogą zawierać także kawałki materiałów, które łagodzą kontakt ze skórą twarzy.