Zastosowanie teleskopów astronomicznych

Dużą sensację w ostatnich latach wzbudzają teleskopy astronomiczne (sprawdź tu). Ludzkość od zawsze była zainteresowana podziwianiem ciał niebieskich.

Obserwacja planet


Postęp technologiczny sprawił, że obecnie można bez żadnego problemu obserwować planety w Układzie Słonecznym, a także Księżyc. Wyróżnia się teleskopy lustrzane oraz soczewkowe, które różnią się od siebie budową, a także sposobem działania. Głównym zadaniem teleskopu jest oczywiście obserwacja nieba. Inne teleskopy nadają się do podziwiania mgławic, a inne do oglądania planet w Układzie Słonecznym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że urządzenia posiadają też różne parametry. Zdecydowanie najjaśniejsze i najciekawsze obiekty w Układzie Słonecznym to planety, komety, Księżyc oraz Słońce.

Współczesne teleskopy


Pięknie prezentują się także pierścienie Saturna, które od wielu lat są już obserwowane zarówno przez młodych, jak i doświadczonych badaczy. Warte uwagi są także kratery Księżyca. Gromady kuliste oraz inne galaktyki można zobaczyć na bardziej zaawansowanym sprzęcie. Oraz nowoczesnego sprzętu i sprzyjających warunków potrzebna jest jeszcze wiedza oraz doświadczenie. Obserwacja planet jest możliwa jedynie na teleskopach wysokiej jakości. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że to luneta oficjalnie była pierwszym teleskopem. Umożliwiała ona już dawniej obserwację powierzchni Księżyca, a także tarczy Jowisza. Współczesne teleskopy astronomiczne mają jednak dużo lepsze parametry od klasycznej lunety. Bardzo ważnym parametrem jest oczywiście średnica obiektywu, którą należy dobrać do swoich preferencji.