Na co zwracać uwagę przy wyborze noża?

Decydując się na zakup noża o charakterze survivalowym wziąć trzeba pod uwagę kilka aspektów, które wśród innych noży zupełnie nie występują. Warto w tym miejscu wspomnieć chociażby o sposobie mocowania ostrza, czy też jego kształcie. Czym powinny się te cechy charakteryzować, aby jak najlepiej sprawdziły się w warunkach bojowych?

Mocowanie ostrza

Noże taktyczne mogą posiadać ostrze o mocowaniu stałym lub też składanym. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że nóż składany będzie lepszym wyborem. W końcu po złożeniu jest mniejszy, mniej waży i jest poręczniejszy, a zatem powinien być doskonały w warunkach survivalu. Ogromny błąd. Noże składane są po pierwsze stosunkowo bardziej awaryjne – posiadają skomplikowany system uwalniania ostrza – oraz posiadają mniejsze i gorzej zamocowane ostrze, co sprawia, że traci ono na swojej uniwersalności.
Wybierając nóż taktyczny wziąć pod uwagę należy właściwie tylko nóż o ostrzu stałym. Charakteryzuje się on ostrzem o dużej wielkości i wytrzymałości.

Kształt ostrza

Nie mniej ważne od mocowania ostrza jest jego kształt. Wyróżnić w tym wypadku należy dwa modele: ostrze proste i zakrzywione. Różnica między nimi tkwi w ułatwieniach, które sobą oferują. Nóż zakrzywiony doskonale nadaje się do oprawiania i oskórowania zwierzyny. Jeśli jednak nie planujemy wykonywać żadnych prac myśliwskich, nóż prosty w zupełności będzie wystarczający do wszystkich pozostałych zadań.