Pistolet gazowy-co warto wiedzieć

W Polsce na broń palną trzeba mieć specjalne zezwolenia, wyjątkiem od tego są niektóre rodzaje wiatrówek oraz broni gazowej. Wiele osób rozważa zakup takiej broni do samoobrony. Wyjaśniamy jak działa taka broń i czy może służyć do obrony własnej.

Pistolet zasilany co2- co to takiego?

Najczęściej pistoletem gazowym nazywa się broń krótką zasilaną co2 z której można strzelać kulkami stalowymi lub plastikowymi. Pocisk w takiej broni napędzany jest nie sprężyną a gwałtownie rozprężającym się gazem. Pistolet gazowy w takim wydaniu jest szybkostrzelny, a magazynek mieści zwykle zadowalającą ilość naboi. Jednocześnie takie pistolety mają niższą energię wylotową, przez co pocisk leci wolnej i skuteczny jest w dużo mniejszym zasięgu.

Rekreacja czy samoobrona?

Pistolety gazowe potrafią niemal do złudzenia przypominać broń ostrą, niektóre nawet symulują odrzut z klasycznej broni. Jednak specjaliści odradzają stosowanie ich do samoobrony. Naboje w większości przypadków nie przebiją nawet ubrania napastnika, ale mogą sprowokować go napastnika do użycia broni, którą on posiada. Do samoobrony bardziej nada się ręczny miotacz gazu, z gazem pieprzowym, które też mogą mieć kształt broni krótkiej, przez co czasem jest nazywany pistoletem gazowym.

Pistolety gazowe zdecydowanie bardziej przeznaczone są do zastosowań sportowych i rekreacyjnych. Można z niego strzelać do tarczy, rzutek, czy nawet zwykłych pustych puszek po piwie czy innych produktach spożywczych. Należy jednak pamiętać, że pistolet gazowy to mimo wszystko broń, i w niektórych przypadkach może zrobić krzywdę. Dlatego nigdy nie należy celować, a tym bardziej strzelać, do ludzi czy zwierząt.