Uniwersalne noże survivalowe – co warto o nich wiedzieć?

Podczas wypraw niezbędnym elementem każdego mężczyzny jest solidny nóż survivalowy, dlatego też warto poświęcić nieco czasu, aby wybrać wysokiej jakości model, który nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie. Poszczególne noże marki Kandar mogą znacząco różnić się między sobą, dlatego też warto postawić na uniwersalne modele, które sprawdzą się przy większości pracach obozowych.

Ucho

Solidne noże survivalowe Kandar powinny mieć ucho, przez które ssddprzeciągnięty jest sznurek, linka albo specjalna taśma. Ucho należy zawsze zakładać na nadgarstek, przed rozpoczęciem prac, dzięki czemu noż nigdy nie spadnie na ziemię i nie zrani nas po odbiciu. Ucho może przydać się także do mocowania noża survivalowego.

zdjęcie noża kandar

Wysokiej jakości głownia

Głownia powinna być wykonana z bardzo dobrej stali. Jeżeli chodzi o szerokość noża survivalowego, to powinna ona wykosić nie mniej niż 3 mm. Godne uwagi są noże nierdzewne, ale antykorozyjność nigdy nie powinna być najważniejszym kryterium. Popularne noże z wysokowęglowej stali mogą pochwalić się bardzo dobrymi parametrami tnącymi.

Kształt ostrza ma znaczenie

W chwili obecnej najpopularniejszym kształtem ostrza jest oczywiście drop point. Jego głownia charakteryzuje się zaznaczoną krzywizną brzucha i ostrza. To właśnie ta nietypowa konstrukcja zapewnia doskonałe właściwości tnące. Warto zwrócić uwagę także na szlify na ostrzu. Dobry nóż survivalowy powinien być bardzo prosty do naostrzenia. Na półkach sklepowych można znaleźć bardzo wyszukane noże, ale utrzymanie ich w idealnej czystości i w idealnym naostrzeniu może być dużym wyzwaniem.