Wielu airsoftowców wie, że bronie ASG nie są tak celne, jakby się tego oczekiwało. Podczas strzelania na kulkę wpływa wiele zmiennych czynników jak warunki pogodowe, jakość kulki, rodzaj sprężyny, system hop-up, lufa. Niektórzy gracze ASG stwierdzą nawet, że nie ma większego znaczenia czy repliki Airsoft Gun są odpowiednio wyzerowane. Wystarczy widzieć, dokąd zmierzają kulki.
Cóż, są jednak kwestie, na które warto zwrócić uwagę. Istnieje istotna różnica między dokładnością a precyzją. Dla większości mogą wydawać się takie same, ale w rzeczywistości są inaczej definiowane. Celność odnosi się do dokładności miejsca, w które się celuje i miejsca, w które strzały trafiają w cel. Podczas gdy precyzja jest określana jako rozłożenie strzałów na siebie lub tak zwane skupienie.
Jednakże posiadanie dokładnie wyzerowanej optyki – lunety i kolimatorów – daje przewagę nad innymi, ponieważ zapewnia szybsze oddanie strzału. Precyzja jest więc czymś, co bierze się z samej broni, w przypadku Airsoftu głównie z powodu działania systemu hop-up, dyszy powietrznej, lufy i klatek na sekundę. Dokładność ma związek z współgraniem optyki i przyrządów celowniczych – więcej pod adresem TaiwanGun.com
Kalibracja kolimatorów
W przypadku kolimatorów celowniczych ustawianie kolimatorów jest bardzo podobne do zerowania lunet. Tak samo warto skonfigurować prawidłowo hop up. Oznacza to, że strzały nie powinny lekko wyginać się łukiem po wystrzale, nawet jeśli daje to dodatkowe 10 stopni. Sprawia to większe rozbieżności w strzale, a także powoduje większą zmianę kąta zbieżności między lufą a celownikiem.
Ustawianie zasięgu broni i celownika kolimatorowego
Po ustawieniu hop up należy określić średnią odległość skutecznego zasięgu. Podczas gdy broń może osiągać nawet 80 metrów, nie oznacza to, że będzie to robić konsekwentnie. Trzeba określić skuteczny zasięg, przy którym strzały będą konsekwentnie się skupiać. Dobrym przybliżonym wzorem, który uwzględnia oszacowanie tej wartości, jest przyjęcie efektywnego zasięgu broni (np. 70 metrów) i użycie odległości między 70 a 85 %. To jest też odległość widzenia.
Ustawianie celów
Optymalnie jest użyć tarcz lub kartek papieru z np. narysowanym okręgiem. Strzały nie będą identyczne, a chodzi o wypracowanie odpowiedniego skupienia strzałów. Cel powinien również znajdować się w płaszczyźnie poziomej od postawy strzeleckiej. Nie wyżej ani niżej.
Cel? Pal!
Z bronią w postawie strzeleckiej oddaje się około 4-5 pojedynczych strzałów, celując w ten sam punkt, aby określić, w jaki sposób należy wyregulować celownik kolimatorowy. Proces się powtarza aż do uzyskania zadowalającego efektu, ustawiając pokrętła odpowiadające za regulację pionu i poziomu. W przypadku karabinów sprawę ułatwić mogą dwójnogi lub podpory stabilizujące repliki.