Dlaczego potrzebne są okulary ochronne asg i jakie mamy dostępne rodzaje

Odkąd człowiek sięgnął po broń, trwa poszukiwanie środków obrony. Walka pomiędzy „Mieczem i Tarczą” jest odwieczna. Podczas gdy większość żołnierzy biorących udział w operacjach wojskowych jest wyposażona w kamizelki kuloodporne i hełmy, pancerz chroniący wzrok i dłonie jest stosowany głównie w armiach krajów zachodnich. Cienka stalowa rama i niewielka waga jest cechą charakterystyczną produktów takich jak google asg.

Skoro już mówimy o goglach, przyjrzyjmy się goglom taktycznym i balistycznym

Oczy są najbardziej wrażliwą częścią naszego ciała i nie jest trudno stracić wzrok podczas aktywnej walki. Odłamek lub kawałek skały przemieszczony przez pocisk może trafić w oko w każdej chwili podczas treningu lub walki. Często okulary taktyczne są jedynym sposobem na uratowanie wzroku.

Gogle taktyczne zakładane są tuż przed walką. Wyglądają bardziej jak maska, często mają gumki zamiast zauszników, ich soczewki są bezbarwne (w niektórych modelach stosuje się soczewki żółte).

Różnice między googlami taktycznymi, a ochronnymi ASG

Główną różnicą pomiędzy okularami asg a taktycznymi jest kształt soczewek i komfort noszenia. Przypomnijcie sobie filmy o ochroniarzach. Faceci o surowych twarzach w stylowych ciemnych okularach. To są okulary balistyczne. Ich design najczęściej przypomina znane wszystkim okulary przeciwsłoneczne. Przyciemniane okulary, znane wzornictwo i wygoda pozwalają nosić je przez długi czas. Markowe zestawy często posiadają dodatkowe soczewki (przezroczyste i żółte).

Ale nie używaj zwykłych okularów przeciwsłonecznych zamiast tych balistycznych. Taka lekkomyślność prowadzi do tragicznych konsekwencji. W goglach antybalistycznych soczewki wykonane są z poliwęglanu o grubości 2 mm (2,5 mm) lub większej. Dzięki temu wytrzymują one nie tylko odłamki szkła, ale również pociski kalibru 5,56 mm lub ciężki śrut.

W rzeczywistości poliwęglan jest sto razy mocniejszy od szkła (nie licząc szkła mineralnego) i zachowuje swoje właściwości ochronne przez ponad 10 lat. Oczywiście gogle te nie zatrzymają kuli w oku, ale ochronią Cię przed odłamkami i odłamkami kamieni. Gogle balistyczne chronią wzrok. Lepiej wydawać pieniądze na okulary niż na leczenie.